Predpokladá sa, že prvá „čokoláda“ alebo čokoládová zmes bola uvarená a svojou výraznou chuťou posilnila prvých ochutnávačov pred 2 600 rokmi. V rozvinutej mayskej civilizácii sa konali oslavy na počesť kakaového boha Ek Chuaha, počas ktorých sa obetovali a rozdávali dary a ako spôsob platby sa prijímali kakaové bôby.

Za šírením kakaa stojí obchod, potom, čo mayskí obchodníci odviezli kakaové bobule do Mexika a predali ich Aztékom, stalo sa kakao veľmi atraktívnym aj tam.

Aztékovia pili čokoládový nápoj zahriaty a nesladený a chuť obohatili pridaním korenia, ako je vanilka a čili, a z čokolády si vyrobili cukrík iba Európania. Španielski mnísi boli prvými v Európe, ktorí pripravovali čokoládu, stále tekutú, ale prispôsobili jej chuť a urobili ju neodolateľnou pridaním cukru a škorice, tajomstvo sladkej čokolády však nemohlo dlho zostať skryté.

Talianskemu vedcovi Antoniovi Carlettimu sa na začiatku 17. storočia podarilo odhaliť tajomstvo čokolády a rozšíriť ju do ďalších častí Európy. Čokoláda je symbolom vysokej triedy už takmer 300 rokov.

Prvý čokoládový dom bol otvorený v centre Londýna v polovici 17. storočia. Čokoláda bola stále nesmierne drahá a vyhradená výlučne pre privilegované chutné jedlá vyššej a vyššej bohatej triedy.

Revolúciu vo výrobe čokolády vytvoril vynález holandského chemika Coenraada Van Houtena, ktorý navrhol hydraulický lis, ktorý drvil kakaové bôby, z ktorých sa vyrábal kakaový prášok. Ďalší vývoj v technologickom postupe objavil Joseph Fry, ktorý objavil proces miešania kakaového prášku, cukru a rozpusteného masla a takáto nová čokoláda sa čoskoro stala obľúbenou a považuje sa tiež za prvú jedlú čokoládu. Švajčiar Daniel Peter experimentoval s mliekom ako prísadou do čokolády a podarilo sa mu vyrobiť prvú mliečnu čokoládu už v roku 1875. Švajčiari výrobu čokolády ešte zdokonalili a Rudolf Lindt (po ktorom nesie meno jedna z najslávnejších tovární na čokoládu) vyrobil čokoládu, ktorá sa topila v ústach. známy tiež ako „čokoládový fondán“).

Priemyselná revolúcia umožnila masovú výrobu čokolády, a tým prístup k širším vrstvám.