Kukurica má v našom stravovaní svoje pevné miesto. V mnohých domácnostiach sa totiž každý deň začína raňajkami, ktorých súčasťou sú kukuričné vločky. Obilninu možno okrem iného variť alebo piecť ako prílohu, pripraviť ju ako kukuričnú kašu namiesto ryže alebo vo forme pukancov. Na rozdiel od ostatných obilných druhov má výhodu, že neobsahuje lepok, takže hodí sa aj pre celiatikov.

Kukurica pochádza z Ameriky, konkrétne z náhorných plošín Ánd v Peru, kde sa vyvinula z divorastúcich foriem riedkoklasej pšenice. Neskôr sa zistilo, aké cenné látky kukurica obsahuje a jej pestovanie sa rozšírilo do celého sveta. Kukuricu pestujú v Európe, žiaľ, aj niekoľko rokov po sebe na tej istej ploche, hoci sa vie, že odoberá pôde mnoho živín. Najväčším svetovým producentom kukurice sú Spojené štáty, v Európe najmä krajiny v južnej a juhovýchodnej časti kontinentu.


Obsah vitamínov a minerálov v kukurici
Kukurica pozostáva z veľkej časti, až zo 72 percent, z vody. Okrem toho obsahuje tuk, bielkoviny a sacharidy. Sacharidy zahŕňajú glukózu, fruktózu a sacharózu. Najsladšia je kukurica bezprostredne po zbere, pretože čím dlhšie leží, tým viac cukru sa premieňa na škrob. Obsahuje provitamín A, rôzne vitamíny skupiny B, vitamíny C a E. Netreba zabúdať na minerálne látky, za zmienku stojí železo, draslík, vápnik, sodík, fosfor a zinok. Kukurica sa pýši aj esenciálnymi aminokyselinami ako je leucín, valín, fenylalanín, izoleucín a treonín.

Kukurica a jej účinky na zdravie

Kukurica posilňuje nervy
Na kukurici je najcennejší rekordne vysoký obsah nervového vitamínu tiamínu-B1 – v 100 g kukurice až 150 mg. Pacienti s nervovými ochoreniami majú často v krvi veľmi málo tiamínu, ktorý je v metabolickom procese nevyhnutný na spracovanie sacharidov. Glukóza, základný sacharid v krvi, je jedinou výživou, ktorú mozgové a nervové bunky môžu prijímať. Bez prísunu glukózy sme už predpoludním unavení, roztržití, otrávení a podráždení.

Kukurica znižuje hladinu cholesterolu
Sladká kukurica obsahuje rozpustnú vlákninu, ktorá sa mení na gélovitú látku v krvnom obehu. Tento gél zase absorbuje zlý cholesterol (LDL cholesterol). Sladká kukurica tiež obsahuje karotenoidy a bioflavonoidy, ktoré kontrolujú hladiny cholesterolu v krvi.

Kukurica bráni vzniku cukrovky
Vitamín B prítomný v kukurici reguluje metabolizmus proteínov, lipidov a sacharidov a prítomné fytochemikálie regulujú uvoľňovanie inzulínu. Sladká kukurica má glykemický index 58, čo z nej robí jedlo vhodné pre diabetikov.

Kukurica dodáva živiny na peknú pleť

Ak si chcete udržať mladistvý vzhľad, potom určite musíte konzumovať kukuricu. Je to mocnina antioxidantov užitočných pri prevencii starnutia. Množstvo základných minerálov a vitamínov zabezpečuje, že budete mať žiarivú pokožku. Pravidelnou masážou kukuričným olejom si výrazne zlepšíte štruktúru pokožky.

Kukurica je bezlepková
Mnohí ľudia trpia neznášanlivosťou lepku a kukurica cukrová je prirodzene bezlepková. Vo forme múky sa kukurica používa na výrobu bezlepkových cestovín, čo je zdravá alternatíva k pšeničnej verzii.

Kukurica na zdravé vlasy
Kukuričný olej zvyšuje krvný obeh v pokožke hlavy, čím podporuje folikuly a vytvára zdravé a silné vlasy. Vitamín C, obsah lykopénu a rôzne ďalšie antioxidanty prítomné v kukurici pomáhajú pri posilňovaní vlasových prameňov. Funguje efektívne proti vypadávaniu vlasov.

Kukurica posilňuje libido a potenciu
Vysoké koncentrácie polynenasýtených mastných kyselín v klíčku kukurice aktivizujú pohlavné žľazy, preto kukurica pôsobí na posilnenie libida a potencie.